Mesiac tridsiateho výročia

Autor: Tomas Bily | 1.3.2018 o 14:21 | (upravené 1.3.2018 o 14:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  75x

sviečkovej manifestácie. Už viac symbolické tieto dni ani nemôžu byť. Aj keby nás tam prišlo iba toľko ako v roku 1988, už teraz vieme, že je čas opäť pohnúť dejinami. 

Myslieť si, že skočíme rovnými nohami do rozvinutej demokracie po skončení toho autoritatívneho stranícko-byrokratického kapitalizmu v roku 1989 bolo škodlivo naivné od ľudí, ktorí boli tak ubytí tým zriadením, že im nič iné nezostávalo.

Naša generácia má už za sebou tréning celospoločenských demonštrácii (vo význame preukázania nevôle s vládou- základným prostriedkom demokracie), takže naša generácia vie, že to nie je doslovne "LEN TAK" zmeniť zriadenie, a zároveň má oveľa sebavedomejšie presvedčenie, že to JE MOŽNÉ. Tento priam paradox z nás robí oveľa viac odhodlaným spoločenstvom to dokázať a tento krát poriadne, žiadne následné prenechávanie rozhodovania na iných. Tu ani nie je priestor na dohadovanie sa na urovnaní, tu je jednoznačná skutočnosť, ktorá sa musí vyriešiť do konca. To z tejto situácie stráca opar krehkej "zamatovosti", ale práve naopak stavia nás do pozície rozhodnej a priamej spoluzodopovednosti za konečné vyriešenie týchto politických dlhoročných hier. Princíp Occamovej britvy bude musieť byť nastolený v celom spoločenskom meradle a priestor pre bankovkové zaslepujúce divadlá skončia.

Je to vývin. Po tridsiatich rokoch vstupujeme touto krízou spoločnosti do ďalšieho obdobia, kde červené čiary deliace minulosť od budúcnosti nemajú miesto.

Želám všetkým spoluobčanom, aby sa zhostili tejto dejinnej chvíle s pevným postojom a priamym pohľadom, že pomáhame vyriešiť, nielen vraždu, nielen podvody, nielen situáciu minimálne v európskom meradle, ale aj vlastnú a možno aj civilizačnú zneúcťovanú a zneužívanú minulosť, teda dejiny.

Práve sme sa ako krajina otvorene postavili organizovanému zločinu nadnárodnej úrovne. Začal to Ján Kuciak a toto je len začiatok.  

Zachovajme si chladné hlavy a rozvážne emócie, už sme stratili dosť. Toto musí byť kategorické a prísne odsúdenie násilia vo všetkých podobách, o tom je právna a etická spoločnosť, že si budujeme vymožiteľné práva, povinnosti a aj tresty bez rozdielu.

25.marec 1988 Sviečková manifestácia - začiatok zmeny 40-ročného režimu.
2.marec 2018 - začiatok konca 30-ročnej éry rannej demokracie moderného typu

 

 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Za zostrelenie lietadla viní Rusko Izrael. Čo bude ďalej

Prinášame scenáre vývoja v Sýrii.

ŠPORT

Sagan a boj o celkové poradie? V rozhovore to jasne vysvetlil

Peter Sagan poskytol zaujímavý rozhovor.


Už ste čítali?