Klamstvo 2/3

Autor: Tomas Bily | 10.2.2016 o 18:00 | (upravené 10.2.2016 o 22:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  140x

Och tá vlastnosť, ktorá je nám tak odporná až sa nám brydí. Tá skúsenosť, ktorá nás desí. Ten človek, ktorý viac nie je hodný našej pozornosti...(slam essay)

Čast II.

Rozhodol som sa písať trilógiu krátkych zamyslení o troch vlastnostiach, ktoré nás sprevádzajú životmi a vytvárajú dejiny, ale sami akosi tvrdíme, že ich nemáme. Lepšie povedané, iní ich majú aj za nás.

Opäť som si pozrel wikipediu, v podstate som sa ani nedozvedel. Z čoho vzniká, prečo, načo a čo s ním robíme?

Je to akoby ani nevzniklo; taký úkaz, ktorý je, ale zároveň ho všetci nevidia, alebo nechcú vidieť, takže vlastne v skutočnosti ani nevieme, či to nie je len ilúzia, ktorá by mala byť vedecky vyvrátená, ako prežitok povier a mýtov.

Vyzerá to tak, že sa objavuje, kedže sme si vyjasnili, že vlastne nevzniká, ako náhrada priamej odpovede na konkrétnu otázku. Objavuje sa aj v tvare určitého zvyku, akoby životného štýlu, kde vlastne jeden ani nevie, či vlastne tzv."klame telom" alebo rozumom. 

Väčšinou máme pocit, že je nám klamané (keďže my sami nikdy neklameme a ani klamstvo nevzniká, tzn. neexistuje, tak si to len dobrovoľne namýšľame s pocitom zadosťučinenia) z rôznych príčin a v rôznych chvíľach bez ohľadu na potreby, záujmy, postavenie, genetické usporiadanie klamaného, či aktuálneho počasia. Jednoducho sa to deje a my sme si toho vedomí, ale nemôžeme a dokonca ani nemusíme vedieť, čo proti tomu máme robiť. Verím, že bolo na túto tému už napísaných mnoho minimálne kníh, ak nie celých štúdií, napríklad ako jedna, ku ktorej som sa dostal ja, na prednáške TEDx od Pamely Meyer. Je to zhrnutie ako si máme všimnúť klamára. Keďže väčšina z nás nie sú policajní vyšetrovatelia, myslím si, že my si ich nemusíme všimnúť, keďže ich určite dlhšiu dobu poznáme. 

Klamstvo je pre klamára ako súkromný ostrov s dostatkom všetkého, odkiaľ nám môže ukázať, čo len chceme vidieť. My ale nemáme na ten ostrov prístup, takže to môžeme vidieť akurát cez ďalekohľad. Je to dostatočne presvedčivé a malo by nám to stačiť, ale čo ak.

Ide mi o to milí moji čitatelia, že Vám tu predkladám tézu o tom, ako je klamstvo jednotnou všeobsahujúcou diagnózou nás všetkých. Navrhujem ho zaradiť do zoznamov psychóz, ktoré významne ovplyvňujú životy nielen nás samých, ale aj všetkých ostatných a tým vlastne vytvárame neustále dejiny a skutočnosť založenú čisto na klamstve. Takže ak poviem, že človek sa na planéte Zem ani len nevyvinul, v podstate hovorím pravdu. Skúste mi to vyvrátiť.

Prečo klamstvo nepovažujete za chorobu a ja áno? Lebo aj doktorove ego, tzv.sebaúcta, sa cíti dotknutá a pošpinená, keď sa stretne s klamstvom. Takže nie je schopné (to ego) sa nezávisle od svojich pocitov pozrieť na skutočnosť a ponúka náhradné vysvetlenia naväzujúce na seba, namiesto na klamára.

Moja priateľka sa vyjadrila na sociálnej sieti, že nenávidí klamárov a mne to vtedy celé došlo. My nenávidíme klamárov, ale my všetci klameme. Kto tvrdí, že on nie, tak klame. Klamstvo sme sa museli naučiť ako všetky ostatné ľudské schopnosti pri vývine do dospelosti a je našou neoddeliteľnou (tzv.integrálnou) súčasťou. Odovzdávame ju našim potomkom a potom sme zhrození, že tí nám ju vracajú späť. 

Klamanie je výsledok našich životných skúseností, takže klamstvo je úplne jedinečné a väčšinou nespozorovateľné, vždy nepriznané, ľahko vyvrátiteľné- ťažko obhájiteľné, niekedy dokázateľné a možno odučiteľné. Ale skúsil to niekto niekedy vedecky pokusne?  

Nehaňme klamárov našich, ale poďme príkladom a prestaňme si klamať. Začnime skutočne robiť to, čo hovoríme, prestaňme si iné myslieť, skúsme si priznať, že takí sme, ale iní ešte môžeme byť a vysvetlime našim deťom, že my sme si to vlastne doteraz ani len neuvedomili!

Jedenáste Božie prikázanie je: Mňa neojebeš!

 

Ďakujem Ti Monika!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?