Najlepší text na svete

Autor: Tomas Bily | 13.1.2013 o 22:03 | Karma článku: 3,00 | Prečítané:  317x

poznáte to, keď Vaše psychické vypätie je tak veľké, že Váš mozog koordinuje telo priam bez Vášho vedomia. A tak som pri prezeraní môjho osobného pokladu našiel text, ktorý moja ruka zapísala a ja Vám ho tu predkladám bez jediného zásahu, lebo by som si ani len nedovolil.

Na úvod pár teplých slov.

Deti a dospelí, pozorní čitatelia, nie občasníka alebo mesačníka, fakt v tomto bahennom prostredí, niekedy kvetnatom, ako je blog, Vám rozpoviem príbeh, ale ne o hocakom šarkanovi, ktorého si môžete púšťať hockde, bude to ale pozoruhodná príhoda, lepšia akým bol morský vlk a jeho Mobidik.

Keby som písal pre nejaký kunsthistorický plátok, tak by som použil ich hantírku, ale ja chcem byť ležérny, vecný a stručný.

Podstatné veci sú Kubrick a jeho Space Oddyssey a Tomáš Svetloslav, ktorý je Odyseus týchto čias. Nie je náhoda tohto spojenia, lebo ako cestovanie časom u Kubricka, tak nám Tomáš ukázal v jeho kocke, na ulici smerom na hrad, v otvorenom priestore kaviarne Scherz.

Pri našom dnešnom odysseovaní sme stretli aj samotného Tibiho Horňáka, ktorý bol rád, že nás vidí.

Atmosféra:

Režisér filmu American Beauty sa venoval video artu, ktorý je populárny aj v Kaviarni Scherz. Takú hudbu, o ktorej rozprávali aj na oskaroch z tohto filmu, tak takú dobrú hudbu hráva a hral aj v ten večer skupiniak NU FOLDER, ktorý obsahuje troch budúcich nesmrtelných hráčov Petra Lipu ml., Svetlanku Rimarenkovú a Ľubomíra Umelca Priehradníka. Bol to večer nachádzania stredu, nulového bodu, ticha, koncentrácie a presvedčenia, že nepredstaviteľné je uskutočniteľné.

Zaoberali ste sa niekedy mystériou? Položili ste si niekedy otázku ako vyzerá forma času? V ten večer Iluzionisti Marek a Tomáš rozohrali skvelú ukážku verbálnej a vizuálnej projekcie objavovania bodu odkiaľ to všetko vychádza. Marek pomocou metafor o Večnom navracaní sa do Ticha a Tomáš pomocou multisubpriestorovej kocky, kde sa strácajú aj tie posledné uhly, kde ani zavýjanie šakalov neznie inak ako detský smiech.

Postdobý neokubizmus, ako nazval Tomáš svoj projekt, Marekove metaforické zázračnenie a musica instrumentalis vocalis NU FOLDRU prúdili ako sútok dvoch riek, kde dokáže voda tiecť vedľa vody aj celé kilometre a nemá potrebu sa zlievať.

Hudba je a nie je. Zážitok je a nie je. Ticho je a nie je. Čas a priestor je a nie je.

Je to zmysluplné plynutie lásky, ktorá putuje pri nás po celý život. Dokonca aj v priestore, v ktorom sa budeme nachádzať po živote.

 

Venované Palovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?