Najlahšie na svete je- si nezapáliť.

Autor: Tomas Bily | 16.7.2012 o 10:43 | (upravené 10.2.2016 o 22:29) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  296x

alebo krátke zamyslenie o slobodnej vôli.                                                                                                                 :)

Ako začať?

Ale kde začať? Ale prečo začať?

Lebo ma to napĺňa(?)...lebo mi to robí radosť(?)...lebo mám z toho úžitok(?)...lebo sa cítim dôležito (ako to žito?:)...lebo musím(?)...lebo môžem(?)...lebo chcem!

Áno, to je ten pravý impulz, ktorý ma poháňa, aby som sa s vami podelil o tom, čo mne vŕta v hlave.

Chcenie. Chcem, mám túžbu; potrebu prejaviť svoje myšlienkové pochody o tom, čo si myslím.

vôľa
"Schopnosť človeka vykonávať chcenú, zamýšľanú a naplánovanú činnosť, tzv. vôľovú činnosť. Vôľa je schopnosť kontrolovať impulzy a slobodne vyberať také, ktorými človek vládne. Vôľa je vnútorná sila ľudskej osobnosti, ktorá umožňuje vedome riadiť vlastné správanie k hodnotovým cieľom a aj určovať alebo ovplyvňovať konanie druhých. Historické výchovné systémy stavali rozvoj vôle na popredné miesto medzi cieľmi výchovy mladého pokolenia. Aj stredovek kládol kultúru vôle a citu ďaleko pred nadobúdanie znalostí.

Vôľa smeruje vo všetkých svojich prejavoch k nejakej uznanej hodnote."

hodnota
"Významový útvar/proces, ktorého špecifikum spočíva v uvedomení si/uvedomovaní si spôsobilosti dajakej entity uspokojiť/uspokojovať potrebu, a to či už bezprostredne, alebo svojimi dôsledkami. Inokedy sa ako "hodnota" označuje sama entita vyznačujúca sa spôsobilosťou uspokojovať potrebu alebo túžbu."

Sloboda vôle vstúpila do nášho vedomia, či skôr presvedčenia alebo len slovníku, podľa môjho skromného názoru, až v našom modernom veku a aj to by som spresnil pojmom sloboda voľby, v zmysle výberu "z druhého, či tretieho výkladu".

Pocit slobodnej voľby v nás podľa indícii vytvoril "dostatok", keď nevieme "čo od dobroty", čím sme sa objavili v konzumnej spoločnosti.

O čo mi ide?

Vyberanie si z ponúkaných možností, alebo ponechanie si možnosť výberu na neskôr je to isté vzdávanie sa slobodnej vôle.

Čo to znamená?

Mojžiš nám priniesol desať Božích prikázaní, z ktorých osem znie (podľa katolíckej cirkvi): Nebudeš, Nevezmeš, Nezabiješ, Nezosmilníš, Nebudeš, Nebudeš, Nebudeš.

Znamená to, že Boh nám zakázal konať? Nie, "dal" nám slobodnú vôlu nasledovať jeho odporúčania- nerobiť to, za čo budeme potrestaní; tak, či onak, skôr, či neskôr. To znamená, že svojím konaním prijímam ponuku diabla, večného pokušiteľa, ktorý ponúka "možnosti", ktorými nás zväzuje so svetom  a zbavuje  možnosti nekonať.

Čo z toho vyplýva?

Slobodnú vôľu si môžeme zachovať iba nekonaním, vedomým rozhodnutím nevyužiť "naskytnutú" príležitosť. Slobodnú vôľu môžeme stratiť konaním, ktorým sa zväzujeme so svetom, zapletáme sa do osudu, ktorý je následne priam nemožné ovplyvniť našou samostatnou vôľou.

Iba postupným vzdávaním sa možnosti voľby si môžeme opäť budovať slobodnú vôľu.

Znamená to, že nemám konať ani dobré skutky?

Hovorí sa, že dobrými skutkami je vydláždená cesta do pekla. Aha, už sa nám to spája, ale zároveň chcem povedať, že dobré skutky je dobré a potrebné konať, ale tak isto nás pripravujú o skutočnú slobodnú vôľu, tým, že sa nimi takisto zapletáme do osudov, na ktorých následky nemáme dosah.

Áno, platí to aj pre mňa, že svojím zamyslením sa zapletávam do vášho zamyslenia, robím to ako výsledok vedomej túžby o podelenie sa s vami s touto veľkou múdrosťou a vierou, že vám to pomôže v konaní/ nekonaní, rozhodovaní/ zbavovaní.

Lao c´: "Nekonaním konáme."

 

Inšpirované mojimi pokusmi o nefajčenie a Květoslavom Minaříkom a jemu aj venované.

P.S. Aby som neostal nič dlžný čitateľom, ktorí si prišli po radu ako prestať fajčiť; Predstavte si, že sedíte vo fajčiarskom vozni idúceho vlaku. Je tam otvorené okno dokorán a zrazu sa rúti opačným smerom nefajčiarsky (je to medzinárodný) vlak. Vy máte šancu pokúsiť sa preskočiť cez okno doňho, najhoršie čo sa vám môže stať je, že padnete späť do fajčiarskeho. Ale keď sa trafíte do otvoreného okna, sedíte v nefajčiarovi, idete opačným smerom a už ani nerozmýšlate nad tým, že ste sedeli inde. Len to treba neustále skúšať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?