reklama

Okružie alebo Mezentárium, teda "medzi-črevo, medzi-vnútornosť"

Krátke, viac-menej, v podstate menej ako viac, filozofické zamyslenie o tom, čo tento objav znamená pre ľudstvo, ako ovplyvní našu budúcnosť, ako a koho minulosť ovplyvnil, a čo si z neho ne/berieme už dnes. esejistický masochism

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Veľká správa tak mladého roka, po tak, podľa mnohých, "zlom zlom", starom roku. Čo by povedal taký George M., keby sa toho dožil, či nebohá hviezdna princezná? 

Ja som napríklad konečne celý deň tretieho januára neprečítal noviny a cítil som sa skvelo, až som z toho urobil svoje neplánované novoročné predsavzatie, nečítať to a mať pokoj! Ale na druhý deň som mal trochu napätia (lebo nazývať to stresom, by bolo riadne "zväličovanie";) a tak som teda neodolal, a otvoril som mobilnú stránku tohto plátku! Všetka nádej na pokojný rok preč Rovno do oka ma udrela správa o nič menšia ako, že lekári objavili nový orgán!!!!!!!! TU (podotýkam, v sekcii "TECH"-HAHAHAHAH) ale hlavne TU (o niečo viac 3-D).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toľká sláva, až jeden článok v každých novinách! Dokonca ma nesklamal ani Otakar Horák, ktorý promtne a obozretne stavia vety plné možností, však, aby nerobil senzáciu predčasne, keď sa o pár dní ukáže, že žiadna nie je, a to by si on, zástanca kritického myslenia, nemal čím dovoliť. 

Pozoruhodné je, ako opatrne sa vyjadruje Otakar, keď článok, ktorý túto správu priniesol, tvrdí, že sme ho zaradili medzi orgány.

Odozva ľudu slovenského v komentároch pod článkami? "Aká sláva, už Leonardo Da Vinci ho popísal, "aká funkcia, však tá je dávno známa", "zjavne opäť nejaká bublina", "ja nový orgán už nepotrebujem", atď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Áno, ono je to tak významné. Doteraz sa predpokladalo, už nie vedelo, keďže sa zjavne nevedelo, že "len" zabezpečuje pohyb, tzv.peristaltiku čriev. Teraz, keď nám už je jasné, že je to viac ako "len" tkanivo, viac ako sval, že je to samostatný orgán, musíme objaviť-objasniť jeho celostný význam, aby sme vedeli odvodiť jeho normálne stavy, z neho odchýľky a na základe nich ochorenia. Už teraz sa vie, že prídeme na príčinu viacerých tráviacich ochorení, s ktorými si v súčasnosti nevieme dať rady. 

Nebol by som prekvapený, keby nikto okrem mňa z blogerov v tomto denníku sa ani nepokúsilo k tomu vyjadriť, nie ešte to, naslovovzatých novinárov, sa k tomu snažilo vracať, v nejakých doplňujúcich "komentároch". Veď samozrejme, oni nie sú vedcami, tak akoby sa vôbec mohli vyjadriť k vedeckej téme, o ktorej "nič nevedia"? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Však pozrime sa čo na to hovorí súčasná veda: "mezenterium – okruží. Zdvojená vrstva pobřišnice peritoneální duplikatura připevňující střevo k zadní stěně dutiny břišní její úpon je radix mesenterii. M. obsahuje četné lymfatické uzliny a vedou jím ke střevu cévy a nervy mes-; enteron" Stačí, nestačí?

A tu sa dostavám k otázke, kto si uzurpuje právo vyjadrovať sa k vedeckým témam a akým spôsobom?

Na jednej strane sú to vedci samotní, ktorí sa, ale držia striktného pravidla, vlastnej oblasti a za žiadnych okolností nikam ďalej, lebo, čo ak by si to začali robiť aj iní navzájom, kde by to skončilo? Tak sa zaviedla špecializácia a ja by som mohol tvrdiť, že konšpirácia vedcov za zachovanie si svojej výnimočnosti bola tajne dohodnutá, tzv."vzájomným nezasahovaním si". 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na druhej strane si chcú uzurpovať toto právo ľudia, ktorí si každý svojím spôsobom chce, či už, spraviť z toho dobrý zárobok na zraniteľných, alebo sú to čisto sebastredné osobnosti, ktoré sú presvedčené, že v tom majú jasno. (autor netvrdí, že z jeho iných článkov, ktoré citujem na konci tohto, nemôžete mať pocit, že patrí veľmi jasne k tejto skupine)

Uznávam, že tento rozkol skupín spoločnosti tej tretej, prihliadajúcej skupine, sa môže javiť...a teraz si doplňte podľa seba- zbytočné, lahostajné, trápne, smiešne, úbohé, hlúpe, otravné...ale hlavne nie, pozoruhodné (ako ste si mohli všimnúť, mne áno). 

Všetci dnes pozorujeme diskusie, rozhovory, debaty, duely na témy pálčivé, denného života, politickej scény, "osobností", ktoré sa vyjadrujú k všetkému a hlavne veľa, ale keď príde na tému...ZISTILI SME, ŽE MÁME V TELE ORGÁN, O KTOROM SME od JÁNA JESSENIUSA NEMALI POŇATIA, ŽE JE ORGÁNOM!, tak odozva je, že všetky tri skupiny sa snažia akoby tú druhú umlčať. Je to len môj pocit?

Akokoľvek; moje filozofické zamyslenie spočíva v tom, že sa pýtam: Ak sme tak závažný objav, ktorý nám prinesie výraznú zmenu prístupu k operáciám brušnej dutiny v prvom rade a chápanie tráviaceho systému vo všeobecnosti, je možné, že tá tzv.exaktná (po slovensky- presná) veda, ešte dlho, ak vôbec niekedy, bude skutočne presná? Alebo len jej prístup bude presný, ale jej výstup v podstate, až vtedy keď sa astronómia opäť zlúči s astrológiou, po dospení k poznaniu, že tak to vlastne dáva zmysel a vytvára jednotu, ktorú si snaží vedeckosť sama presne tak nešetrne snaží vyoperovať, ako režú skalpelom cez Okružie a ochromujú každého jedného pacienta o zdravý orgán, svojou neodvôdnenou a zároveň zbytočne prehnanou špecializáciou! (presne ako keď sa Pod lampou, raz dávno, jeden astronóm sťažoval, nepreháňam, on sa priam cítil urazený, že prečo sa jeho odbor, nazýva "len" Nomos - Poznanie, a tá škaredá paveda ako Logos- veda. Tak nejak, ak by ste veľmi chceli, tak vám to nájdem.)

A potom druhá časť zamyslenia, ak sme teda o orgán bohatší dnes, znamená to (alebo pre istotu- môže to znamenať? /D´you see what have I done there?/;), že zajtra možeme objaviť (vedecky presne) ďalší orgán, "ktorý tam doteraz nebol"? Stačí zmeniť uhol pohľadu, doslovne, aby svetlo vrhalo iný tieň, aby sme rozpoznali nevidené/ nepoznané? 

Skutočne to môže byť tak zložité/ jednoduché? 

Ako som už dnes napísal jednej srdcu blízkej osobe, vidím, že sme všetci opantaní sledovaním "vývoja" technológií, priam oťapení, až máme pocit, že všetko ostatné, je už vo svojom konečnom štádiu, konečné (dokonalé, v akomkoľvek význame a uhle pohľadu) a hlavne nemenné, že ani znalosť NOVÉHO ORGÁNU nás nevytrhne z otrlosti z prísunu prehnaného množstva správ, či apatie vytvorenej tým neustálym tokom, alebo skutočne pomýleného zamerania sa, na mnohokrát úplne nesprávne oblasti života, hlavne politiku, všedné spoločenské dianie všeho druhu, ktoré sa nás môže aj bytostne týkať. Zároveň to, čo môžeme už teraz prirovnať významnosťou k potrvdeniu existencie Higgsovho Bozómu, a týka sa nás to všetkých výsostne bytostne, prechádzame ak nie s nevôlou, tak s nezáujmom, či aspoň nevedomosťou a následnou neprítomnosťou snahy tomu hlbšie porozumieť. (teda okrem mňa a spomenutých špecializovaných vedcov lekárov z brušného oddelenia ;)

A preto nás všetkých vyzývam, začnime sa o seba úprimne (tzn.najviac pravdivo, ako to jednotlivec tzv.subjektívne dokáže) viac zaujímať, samozrejme takisto aj navzájom, lebo sme tvor spoločenský, tak isto, ako drvivá väčšina, ak nie všetky, tvory na tomto svete, aj keď to tvrdíme len o sebe. A neodsudzujme sa navzájom za rozdielne názory, lebo v konečnom dôsledku sa aj tak zlejú, keď doba dobu nájde do jedinej správnej odpovede...

HOWGH! PEACE - PECAE - PACEA - CAEAP - CEAPA - ACEPA - AEAPC - MIER

A preto vtípek na záver: Uh-Oh, iba Okružie, ja už som myslel, že konečne objavili čakry. Tak nič, zjavne na to budeme musieť ešte ďalších sto rokov čakať. (autor netvrdí, že to nemôže byť už zajtra)

P.S.ZLÁ ZLÁ ZLÁ Homeopatia, nič na nej nie je dokázané, takže nefunguje!

Tomas Bily

Tomas Bily

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  20x

záhradník snažiaci stať sa učiteľom, učiteľ snažiaci sa záhradníčiť. Zoznam autorových rubrík:  Medicína inakStretnutiaEtika

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu