Najlepší text na svete

Autor: Tomas Bily | 13.1.2013 o 22:03 | Karma článku: 3,00 | Prečítané:  280x

poznáte to, keď Vaše psychické vypätie je tak veľké, že Váš mozog koordinuje telo priam bez Vášho vedomia. A tak som pri prezeraní môjho osobného pokladu našiel text, ktorý moja ruka zapísala a ja Vám ho tu predkladám bez jediného zásahu, lebo by som si ani len nedovolil.

Na úvod pár teplých slov.

Deti a dospelí, pozorní čitatelia, nie občasníka alebo mesačníka, fakt v tomto bahennom prostredí, niekedy kvetnatom, ako je blog, Vám rozpoviem príbeh, ale ne o hocakom šarkanovi, ktorého si môžete púšťať hockde, bude to ale pozoruhodná príhoda, lepšia akým bol morský vlk a jeho Mobidik.

Keby som písal pre nejaký kunsthistorický plátok, tak by som použil ich hantírku, ale ja chcem byť ležérny, vecný a stručný.

Podstatné veci sú Kubrick a jeho Space Oddyssey a Tomáš Svetloslav, ktorý je Odyseus týchto čias. Nie je náhoda tohto spojenia, lebo ako cestovanie časom u Kubricka, tak nám Tomáš ukázal v jeho kocke, na ulici smerom na hrad, v otvorenom priestore kaviarne Scherz.

Pri našom dnešnom odysseovaní sme stretli aj samotného Tibiho Horňáka, ktorý bol rád, že nás vidí.

Atmosféra:

Režisér filmu American Beauty sa venoval video artu, ktorý je populárny aj v Kaviarni Scherz. Takú hudbu, o ktorej rozprávali aj na oskaroch z tohto filmu, tak takú dobrú hudbu hráva a hral aj v ten večer skupiniak NU FOLDER, ktorý obsahuje troch budúcich nesmrtelných hráčov Petra Lipu ml., Svetlanku Rimarenkovú a Ľubomíra Umelca Priehradníka. Bol to večer nachádzania stredu, nulového bodu, ticha, koncentrácie a presvedčenia, že nepredstaviteľné je uskutočniteľné.

Zaoberali ste sa niekedy mystériou? Položili ste si niekedy otázku ako vyzerá forma času? V ten večer Iluzionisti Marek a Tomáš rozohrali skvelú ukážku verbálnej a vizuálnej projekcie objavovania bodu odkiaľ to všetko vychádza. Marek pomocou metafor o Večnom navracaní sa do Ticha a Tomáš pomocou multisubpriestorovej kocky, kde sa strácajú aj tie posledné uhly, kde ani zavýjanie šakalov neznie inak ako detský smiech.

Postdobý neokubizmus, ako nazval Tomáš svoj projekt, Marekove metaforické zázračnenie a musica instrumentalis vocalis NU FOLDRU prúdili ako sútok dvoch riek, kde dokáže voda tiecť vedľa vody aj celé kilometre a nemá potrebu sa zlievať.

Hudba je a nie je. Zážitok je a nie je. Ticho je a nie je. Čas a priestor je a nie je.

Je to zmysluplné plynutie lásky, ktorá putuje pri nás po celý život. Dokonca aj v priestore, v ktorom sa budeme nachádzať po živote.

 

Venované Palovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?