reklama

Empatia

"Odsúdili ho za rasizmus, lebo sa verejne vyznal, že túži po dieťati od ženy inej rasy." alebo ako vyjadrovacie prostriedky dokážu ovplyvniť úsudok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Homo Sapiens Sapiens má dar reči. Naše uvedomenie si nás samých, je postavené na tom, že vieme používať prsty aj na iné činnosti ako na pudové potreby. Voláme to jemná motorika.

Uvedomenie si schopnosti práce s prstami nám rozviazalo jazyk a umožnilo slová zapísať.

Homo Sapiens Empathicus* má dar vcítenia sa do pocitov druhých, na základe ich vlastného opísania. To vedie k poznaniu, že jazyk empatika musí byť rozvinutý do tej miery, aby neprišlo ku komunikačnému šumu.* Ak k nemu príde, je dobré využiť tretiu stranu (sudcu), ktorá tento šum zachytí a upozorní naň.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jazyk ako naša zlatá klietka zmýšľania nám dáva pocit výnimočnosti na tomto svete, pocit slobody v dorozumievaní sa, schopnosť vzdelávať sa a oberá nás o vnímanie podprahových (mimozmyslových) signálov, nevyslovených znakov, o práve tú našu pudovú zložku, ktorá je nevyhnutná pri interakcii s druhými.

Pochopenie tejto skutočnosti musí človeka presvedčiť: zdokonalovať svoj jazykový prejav, spresňovať zameranie prejavu na myšlienku, rozširovať kontext výpovede a samozrejme obohacovať si slovnú zásobu.

Vysvetlím to na príklade dvoch maliarov. Jedného štýl je precízny, detailný, vo väčšine prípadov názov obrazu je anekdota či zamyslenie. Druhého prístup je viac uvoľnený, bez výrazných detailov, sústredený na pocit pri tvorbe, tzv. konceptualny umelec. Ktorý podľa Vás bude "zrozumiteľnejšie" vnímaný? Stále hovorím o pocite, ktorý je rozhodujúci pre prijímateľa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo práve maliari? Lebo majú dobré predispozície jemnej motoriky, je neustále trénovaná a v ideálnych prípadoch, opätovne zdokonalovaná.

Preto, ak má naše pochopenie byť bez preháňania dokonalé, v prvom rade musí byť naša výrečnosť priama, úplná, úprimná s jasne vysvetlenými kľúčovými* slovami, s ohľadom na vnímanie prijímateľa.

V dnešnom svete písanej komunikácie je potreba ohľadu na prijímateľa o to dôležitejšia, ako v časoch minulých, keďže nevypovedaná myšlienka sa v texte samovoľne neprejaví.

Tento článok vychádza z mojej kontextovej situácie, ako inak, že sa zaoberám okrem slovenského jazyka v súčasnosti primárne anglickým a maďarským jazykom. Zároveň pri mojej záhradníckej práci mám dostatok času nad vlastným* rozmýšľaním, čo ma privádza k poznaniu, že utíšená myseľ dokáže kvalitnejšie relaxovať a aktívnejšie reagovať, ako myseľ neustále zaťažená príjmom iných signálov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa vrátim krátko k prstom, je pozoruhodné, že v slovenskej abecede, tak ako som sa ju aspoň ja učil existuje slovo zložené zo za sebou idúcich písmen. Myslím si, že je to najlepšie vysvetlenie pre cudzincov, aká je naša vyslovnosť písmen a zároveň veľmi podstatné spojenie nášho vedomia a jazyka.

P R S T

*komunikačný šum- nastáva ak komunikujúci používajú na vyjadrenie svojské verbálne prejavy, ktoré im znemožňujú úplné pochopenie druhej strany. "Jeden o voze, druhý o koze." a pritom o tom istom.

*Homo Sapiens Empathicus zadefinované mnou v diplomovej práci Pokus o rozvoj osobnosti, alebo akými smermi sa uberá Homo Sapiens v roku 2005. Opätovne pomenované Jeremim Rifkinom v diele Empathic Civilization.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

*kľúčové slovo - nezaťažené významovými odtieňmi, napr. počkaj a vydrž.

*vlastným- nespojeným s vykonávanou činnosťou, zameraným na súkromný život a oblasť získaného vzdelania

Tomas Bily

Tomas Bily

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  20x

záhradník snažiaci stať sa učiteľom, učiteľ snažiaci sa záhradníčiť. Zoznam autorových rubrík:  Medicína inakStretnutiaEtika

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu